ما را هم این نمد کلاهی هست ، داستانی در وصف کرامات مرحوم ملاهادی سبزواری به نقل از حجت الاسلام و المسلمین اقای اشعری 

جمعه, مهر 05, 1392 07:53:00 ق.ظ

درمحضر والد معظم حضرت ایت الله شیخ علی اصغر اشعری در تهران بودم ایشان دوستی داشتند به نام اشرف الملک خطیب لو که بیش ازیکصد سال عمر داشتند.و در تهران سه راه امین ظهور خیابان ایرن سکونت داستند.در محضر ایشان به دیدار اشرف الملک رفتیم پس از مدتی جلوس اقای اشرف الملک فضیه ای را از پدرش نقل نمود. گفت پدرم از صاحب منصبان عالی مقام در قاجاریه بود.واکثر مشکلات خراسان به ایشان ارجاع میشد. وهر وقت که به مشهد مشرف میشد چند روزی را در سبزوار در محضر مرحوم ایت الله حاجی سبزواری صاحب کتاب شریف منظومه میماند. چون با ایشان رفاقت ومراودهی خاصی داشت. یک دفعه ماموریت فوری برای رفتن به مشهد داشت و فرصت اقامت در سبزوار و تشرف نزد حاجی را نداشت. اتفاقا شب هنگام به سبزوار رسید و چاره ای به جز توقف نداشت.

ادامه مطلب...
 

آیت الله سید ابوالحسن رفیعی قزوینی 

جمعه, تير 12, 1388 01:00:00 ق.ظ
زندگي و آثار علامه سيدابوالحسن رفيعي قزويني در گفت و گو با آيت‌ا... سيدرضي شيرازي
تخصص او فهم كلمات ملا صدرا بود.                    (صدرا صدوقي)
 
آيت‌الله سيدرضي شيرازي از اساتيد مبرز فلسفه و عرفان اسلامي در عصر حاضر است وي مدت فراواني را از محضر درس علامه رفيعي قزويني كسب فيض نموده و تاليفات متعددي را نيز در حوزه فلسفه و عرفان اسلامي به رشته تحرير درآورده است. گفت و گويي كه پيش رو داريد در ايام سالگرد وفات علامه رفيعي قزويني صورت گرفته است.
 
ادامه مطلب...
 

آقا عماد رشتی 

جمعه, تير 12, 1388 01:00:00 ق.ظ

يكي از استادان ديگر ما مرحوم آقا عماد رشتي بود. آقا عماد رشتي نوة ميرزاي رشتي بود. من در تهران قسمتي از خارج مكاسب را پيش ايشان مي‌رفتم و از شاگردان خوب مرحوم حاج شيخ محمد حسين اصفهاني بود

ادامه مطلب...
 

آیت الله ابو الحسن شعرانی 

جمعه, تير 12, 1388 01:00:00 ق.ظ

مرحوم شعراني جامع معقول و منقول بود. طب، رياضيات، زبانهاي : انگليسي، فرانسوي، عبري و ... را به خوبي مي‌دانست. بحق، مي‌توان گفت : بوعلي‌ سيناي كوچكي بود و در عين حال، در حدّ اعلاي تواضع و دور از تعلقات مادي.

بنده از محضر ايشان، زياد بهره برده‌ام. غير از معقول، قوانين، رسائل وفصول را در مدرسة مروي، پيش ايشان خوانده‌ام. هنگامي كه در نجف بودم، تابستانها به تهران مي‌آمدم و از محضر ايشان، بهره مي‌بردم. نكتة بسيار آموزنده‌اي كه از ايشان به ياد دارم و هيچ وقت از خاطرم نمي‌رود، براي شما نقل مي‌كنم:
 
ادامه مطلب...
 

آیت الله شیخ محمد تقی آملی 

جمعه, تير 12, 1388 01:00:00 ق.ظ

آقاي آملي مرد مهذّبي بود و واقعاً يك مرد خاكي و عرشي بود. خيلي انسان متواضعي بود. اهل بلندپروازي نبود. با اينكه ملّايي بود در رديف مراجع تقليد آن زمان مانند آقاي حكيم و اقاي خوئي و آقاي شاهرودي و كمتر از آنها نبود، ولي در عين حال خودش را پاينده كرده بود كه رساله ننويسد. و تقريباً خوي او در ما پيدا شد، يعني وقتي كه من فهميدم كه اقاي آملي چنين التزامي داشته كه رساله ننويسد، فكر كردم حق با اوست كه رساله ننويسد، دليلي ندارد كه بنويسد، چون رساله نوشتن واجب كفايي است و واجب عيني نيست.

ادامه مطلب...
 

آیت الله میرزا مهدی الهی قمشه ای 

جمعه, تير 12, 1388 01:00:00 ق.ظ

من در نزد ایشان منظومه را خواندم. ايشان مرد بسيار خوب و وارسته‌اي بود. مردي بود كه در وارستگي و صفا و عدم تعلْق به زخارف دنيايي كم‌نظير بود. هيچ تعلقاتي نداشت. يك زمان به من گفت كه : «من تمام تعلّقاتم را بريده‌ام و هيچ تعلقي به هيچ جا ندارم، فقط نتوانسته‌ام تعلّقم را از بچه‌هايم سلب كنم و

ادامه مطلب...
 

آیت الله میرزا احمد آشتیانی 

جمعه, تير 12, 1388 01:00:00 ق.ظ

مرحوم آيت‌الله آقاميرزا احمد آشتياني. تا آنجا كه من اطلاع دارم، خصوصيت ايشان، غير از زهد و تقوا، تأليفات بسيار ايشان است. از همان ابتداي تحصيل، مقيّد بوده است آنچه را فرامي‌گيرد، بنويسد. روزي، آيت‌الله آقا ميرزا باقر آشتياني، قدس‌سره، نوشته‌هاي ايشان را به من نشان داد. به اندازة يك كارتن مي‌شد.

ادامه مطلب...